1. rész
2. rész
És akkor lássuk a mai témát...
Elértünk egy érdekes fejezethez, ami sokakat érdekelt már. Hogyan és miben változtatja a gitárunk hangját az erősítő..? Itt a válasz rá. :)
Csöves erősítő
Tranzisztoros erősítő
Modellezős erősítő
A csöves- és a tranzisztoros erősítők közti különbség igen nagy, mivel a csövek jelének amplitúdója igen változó, míg a tranzisztorok jele állandó, ezáltal a csöves erősítő hangkaraktere sokkal melegebb és életszerűbb, míg a tranzisztoros erősítőké rideg és steril. Nyilván ezáltal a torzított hangjuk is más lesz, mivel a tranzisztor jobban vágja a jelet mint a cső, így egy sokkal egyszerűbb hangképet kapunk... Ez nem jelenti azt, hogy valamelyik jobb-, vagy rosszabb mint a másik, csak más hangjuk van, viszont fontos tényező az, hogy a csöves erősítők nagyon érzékeny műszerek, könnyen elromolhatnak ha nem megfelelően használják őket, drága a javíttatásuk és a csövek cseréje sem olcsó... míg a tranzisztoros erősítők ebből a szempontból sokkal igénytelenebbek, ezért sokan jobban is szeretik cipelni, használni, mivel nem kell rá annyira vigyázni, mint egy csöves társára.
A modellezős erősítőket igen csekély összegekért meglehet már szerezni, csak az olcsó, valamint legtöbb esetben silány hangminőségű darabokat nem érdemes! Nyíltan kimondom, én elég rossz véleménnyel vagyok sokukról, mivel ezeknél az eszközöknél az olcsó legtöbb esetben egyenlő a rossz hangzásúval... Míg egy tranzisztoros erősítő olcsón is gyakran lehet jó, egy modellezős viszont legtöbb esetben rossz hangú az alsó kategóriákban, de még a középkategória alján is. :(
Visszatérve kicsit a csöves és tranzisztoros erősítők világába... Van egy elég érdekes, megoldás, hogy az ember csövesebb hangot kapjon egy tranzisztoros erősítőtől, ami kicsit bizarrnak hangzik, de a tény, hogy csöves(ebb) hangzással bírunk, miközben nem kell a széltől is óvnunk az erősítőt, egy elég jó lehetőség. Ezt hívjuk előfok csöves erősítőnek, mikor is az előfokban egy (vagy több) cső képzi a hangot, ezáltal egy csöves jelet kapunk, amit egy tranzisztoros végfok alakít energiává, amivel megszólaltatja a hangszórókat. Dinamikában sokkal gyengébb mint egy full csöves erősítő, viszont így lehet a legegyszerűbben kiküszöbölni az érzékeny végfok csövek meghibásodását... azzal, hogy nincsenek... :D
Előfok csöves erősítő
Végezetül kicsit térjünk ki a csöves erősítők fajtáira, mivel ez megér egy kicsit hosszabb kifejtést.
A csöves erősítők eléggé részletes hozzáértést igényelnek... Például fontos tudni, hogy egy azonos típusú 50- és 100 wattos csöves erősítő, nem csak hangerőben másabb, hanem dinamikában is különbözni fognak... fontos az is, hogy mi alapján különböztetjük meg az erősítők fajtáját... a csöves erősítő gyártásban főként a végfokok alapján különböztetjük meg őket. Ebben is az tesz különbséget, hogy a végfok milyen csövekkel dolgozik. Leggyakoribbak a 6L6, az EL34 és az EL84 csövek. Ezek a csövek komoly hangzásbeli különbségeket jelentenek az erősítők terén, ezért legtöbbször azzal a gyártóval szokták jellemezni a hangzásvilágukat, amelyikre jellemző, hogy ezekkel a csövekkel szereli az erősítőit.
6L6: Fender, Peavey
EL34: Marshall, Blackstar
EL84: a legtöbb blues erősítő általában, de bármilyen kis teljesítményű erősítőbe is szívesen rakják.
A 6L6 csövek hangja éles, karcos, és gyors indítású, míg az EL34 és az EL84 csövek lomhább indításúak, testesebbek, öblösebbek. Leggyakrabban jellemezve a 6L6 az amerikai hangzás csöve, az EL34 pedig a brit hangzásé...
6L6
EL34
EL84
Természetesen előfok csövekből is több fajta létezik, mint például a 12AX7, a 12AT7, az ECC34, ECC83, ECC808, de ezekről majd egy másik alkalommal beszélünk... Amit fontos tudni, hogy előfokot és végfokot külön is össze lehet rakni, ízlés szerint, pont ezért is készít a legtöbb erősítő gyártó cég külön előfok- és végfok egységeket is.
Marshall előfok és végfok egy közös rackbe (konténerbe) szerelve
Ennyi lett volna most az erősítőkről, remélem tudtam hasznos információkkal szolgálni! :) És sose feledd...
"Ki kell próbálni mindent, mert az a biztos!" ;)
~ Sevik Erol Edmond
Köszönet a professzionális elektron cső képekért Aumann Mathias-nak, és Máté Balázsnak, hogy erősítőjének fényképezésével hozzájárult a blog színesítéséhez! :)
Brit. Egy t-vel.
VálaszTörlésKöszönöm! Ismét a figyelmetlen voltam... :)
Törlés