Nagy valószínűséggel minden gitárosnak ismerős az a jellegzetes Marshall-os Brit hangzás... A Marshall erősítők a Gitáros Világ egyik legmeghatározóbb láncszemei. Ott voltak szinte a kezdetektől (1962), és karakteres hangzásukkal törtek előre a gitár erősítő piac tetejére.
Számos olyan közkedvelt, régi gitár sound alapkövei voltak mint az ACDC, az Iron Maiden, Yngwie Malmsteen, a Guns 'N Roses, az Aerosmith, a Deep Purple, a Slayer, Alice Cooper, a Metallica, a Europe, a Megadeth... Akik legtöbbje a JCM 800 nevezetű erősítőt használta, és sokuk használja máig is... viszont számos mai zenekar is használja a Marshall erősítőit, mint a Children Of Bodom, az Airbourne, az Arch Enemy, a Hammer Fall, az In Flames, Rise Agains, Pierce The Veil...
De bővebben szerintem nem kell bemutatni senkinek, hiszen kicsi és nagy egyaránt ismeri, mivel valamilyen úton-módon a szemünkbe égett a kézzel írt Marshall felirat, a fekete vásznon, arany színű fém borítással. :)
A mai bejegyzésben egy 90-es évekbeli Marshall kombóról fog szó esni, név szerint a JCM 900 Dual Reverb kombóról, abból is a 2x12"-es hangszórókkal szerelt kiadásról.
Mi is a Marshall JCM 900..? A JCM 900 egy továbbfejlesztett verziója a híres JCM 800-nak. Míg a JCM 800 csak egy csatornával rendelkezett, ezért a JCM 900-at kibővítették még egy csatornával, a sokoldalúság érdekében. Kapott egy Dual Reverb funkciót is, amivel külön lehet zengetőt rendelni a csatornákhoz, emellett kapott egy kis extra gain-t is a metal kedvelők részére, ezért is kapta a hi gain elnevezést az erősítő, bár ez utóbbi bővítés nem lett túl sikeres, mivel a JCM 800-hoz hasonlóan ez az erősítő is elég gyengén szól egy metal zenében, overdrive-al való boost-olás nélkül.
Letisztult, őszinte, egyszerű kivitelezésű műszer... két csatornával rendelkezik, ami a tiszta- és a torzított csatorna, melyek egy közös EQ-n osztoznak, viszont külön hangerő-, gain- és reverb beállítási lehetőségek tartoznak a csatornákhoz.
Előfokjában 3 darab 12AX7 csővel, végfokjában pedig 4 darab EL34 csővel. 100 W RMS teljesítmény, 2 darab 12"-os hangszóróval szerelve.
(Ha nem vagy teljesen tisztában a csövekkel, tekintsd meg a "Min múlik a hang" 3. részét, mely az erősítő típusokról szól.)
Balról jobbra haladva így helyezkednek el az egységek:
Bemeneti jack aljzat, A csatorna gain-je, B csatorna gain-je, magas-, közép- és mély EQ szabályzók, presence, A csatorna zengető és hangerő, B csatorna zengető és hangerő, csatorna váltó gomb, csatorna váltó lábkapcsoló jack aljzata, standby kapcsoló, power kapcsoló.
Mint láthatjuk, nincs túlbonyolítva a vezérlése, tipikusan a Marshall-ra jellemző egyszerűséggel lehet személyre szabni az erősítő hangját. És akkor most nézzük a hátsó panelt...
Természetesen a sor elején egy Brit zászló gondoskodik arról, hogy tudjuk, hol készült a termék... :) Mint láthatjuk, az erősítő egyenárammal dolgozik az elején, 3 pontos AC kábellel csatlakozik rá a hálózatra. Találkozhatunk még itt output valve fuse kapcsolási lehetőségekkel, kapcsolható hogy 100-, vagy 50 W teljesítménnyel dolgozzon az erősítő, két kimeneti jack aljzat gondoskodik arról, hogy a kombót rá lehessen kötni egy 2x12"-es hangszórókkal szerelt ládára, ezzel elérve a 4x12"-es kivitelezést. Állítható még a impedancia, továbbá használhatunk kétféle vonal kimeneti jack aljzatot is, amik közül az első a "hagyományos" vonal szintű kimenet, a második pedig egy kimondottan felvételhez kifejlesztett, emulált vonal kimenet. Nem utolsó sorban van még itt egy effekt loop-unk is, aminek az intenzitása állítható.
Sajnos egy mára kifutott termékről beszélünk, mivel ez az erősítő a 90-es években élte a fénykorát, de szerencsére lehet belőle találni elvétve még, egész jó állapotúakat is!
A mostani ára általában 170.000 és 200.000 Ft. között mozog.
Személy szerint én a tulajdonosa vagyok egynek, és csak ajánlani tudom mindenkinek, aki a Marshall hangzás szerelmese! :)
Egy kis hangminta:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése