Beszéljünk kicsit a gitárkészítésnél alkalmazott faanyagokról, mivel ahogy tapasztaltam, sok gitáros csak tapogatózik a témában, de nem igazán biztos benne, hogy melyik fa hangja áll hozzá közelebb.
Ahhoz, hogy mindent tisztán és világosan megtudjunk érteni, ahhoz a két legalapvetőbb szabályszerűséget le kell letisztáznunk...
1. A gitár hangkarakteréért elsődlegesen a fa anyaga a felelős!
Sok abban a tévhitben élnek, hogy az elektromos gitárok hangját a hangszedők határozzák meg, de ez így nem teljesen igaz... Ugyan olyan arányban felelnek érte, de a hangszedő is csak olyan jelet tud felvenni, amilyet kap. Itt jön képbe a fa, mivel egy gitár úgy szólal meg, hogy a megpendített húr megrezgeti a fát, ami ezáltal visszarezgeti a húrt, ezzel fenntartva annak a rezgését. Ez idáig teljesen leírja az akusztikus gitárok működési elvét, elektromos gitárok esetében pedig most jön az, hogy... a rezgő húr zavart kelt a hangszedő mágnesei által gerjesztett elektromágneses mezőben, ezzel elektromos szintkülönbséget okozva a hangszedő tekercsében. Ez az, amit jelként étzékel az erősítőnk.
Más lesz az erezete, a színe, az árnyalata, a sűrűsége, a súlya, ezáltal a hangja is... Ha egy adott fából vágunk ki mondjuk két nyakat, azoknak is más lesz a struktúrájuk, hiszen egy adott fa részei sem arányosak a másikkal, itt mm2-es anyagbeli eltérésekről beszélünk, szóval egy adott darab fa anyagának arányai is eltérőek, ha mikroszkóp alatt szemügyre vesszük.
Most hogy ezt letisztáztuk, kijelenthetjük, hogy minden darab fa más, így minden gitár is! Ez nem azt jelenti, hogy az egyik jobb, vagy rosszabb mint a másik, csak azt, hogy ha van lehetőséged akár több darabot is kipróbálni egy adott típusból a vásárlás előtt, akkor tedd meg! Válasszad azt, amelyik a leginkább megfelel az ízlésednek, legyen az a hangja, vagy a fa erezete...
Ha típusonként vizsgáljuk a fafajtákat, nagy eltéréseket találunk. A nehezebb fák általában nagyobb hangkitartással-, és tisztább (fényesebb) hangszínnel rendelkeznek, míg a könyebb fák hangja viszont homyálos... Tény, hogy hevederrel egy könnyű súlyú gitárt jobb használni, de sajnos ilyenkor kompromisszumot kell kötni, vagy olyan faanyagú gitárt választani, ami nem kimondottan a könyebb fák közül való, csak könyebb... Általában a gitárosok zöme ezt is szokta tenni.
Tömör testű gitároknál létezik még egy másik eljárás is, mikor üregeket/kamrákat marrnak a gitártestbe, ezzel csökkentve az anyagmennyiséget, így a gitár súlyát is. Ez a hangkarakterből nem szokott elvenni, de a súlyból jelentősen...
Gitárt rengeteg fából szoktak készíteni, persze akárhogyan nem keverhetjük őket... :) de minimálisan érinteni fogjuk ezt a témát.
(Csak egy párról írnék amik fontosabbak, mivel rengeteg fajta fát felhasználnak a hangszeriparban.)
Éger:
A gitáros társadalom nagy része szerint a legkiegyenlítettebb hangú faanyag, mivel megközelítőleg egyforma arányban van a mély-, a közép- és a magas hangtartománya is. Erezete szolíd, szinte alig kivehető, vagy szabáylos. A természetes színe világos napbarnított, és egységes színű mindenhol.
Máig az egyik leggyakoribb anyag a Fender típusú gitároknál, és a superstrat-oknál is.
Jellegét tekintve testnek és fedlapnak alkalmas.
Kőris:
A kőrisnek két nagyon különböző fajtája van, az északi kemény- és a mocsári (déli puha) kőris.
Az északi kőris kemény, nehéz és tömör, ezáltal fényes hangzással és nagy hangkitartással bír. Színe krémes, de előfordul, hogy rózsaszínes, olyakor barna is.
A mocsári kőris puha, ezáltal könnyűsúlyú fa. Széles körben szeretik, rengeteg Fender gitár készült már ebből a faanyagból. A natúr színű gitárokhoz az egyik legjobb választás. Krémes színű, barnás erezettel. Hangja a meleg és a fényes között kb. fél útón van, így nagyon kellemes és sokan szeretik emiatt. A basszusgitár készítés kedvelt test anyaga.
A kőris fák szintén testnek és fedlapnak alkalmasak a gitárkészítésben.
-
Hársfa:
A hársfa egy kimondottan könnyű súlyú faanyag. Színe fehér, erezetét pedig nagyon nehéz kivenni. Hangilag szinte középen áll a meleg és a fényes hangzás között, akárcsak a mocsári kőris, ezért ez is egy közkedvelt fa.
Az Ibanez Rg típusú gitárok egyik leggyakoribb test anyaga.
Kizárólag testnek alkalmas a hangszergyártásban.
-
Fenyő:
Igen, a fenyő... mindenhol megtalálható, igénytelen fa, ami a szikla hátán is megél. Általában ipari felhasználású, mivel szálkásodik, puha, deformálódik... De lágysága miatt pont a kellőképpen rezgeti vissza a húrokat egy akusztikus gitár esetében. Keményebb fenyőkből készül a jobb minőségű akusztikus gitárok fedlapja, puhából pedig az olcsóbbaké...
Színe világos, krémes fehér, olykor sárgás. A könnyűsúlyú fák közé tartozik. Hangja az égerhez hasonlít. Nem olyan fényes mint a kőris, de nem is olyan meleg mint a hársfa.
Felhasználása: akusztikus gitár fedlap (!)
-
Bubinga:
Kimondottan nehéz, tömör fa, színe barnás, tarka-barka... Gyártók közt számtalan eltérés van, hogy ki mire használja, mivel egy olyan faanyag, amit a gitárkészítésben bármire felhasználhatunk. A Warwick testeket készít belőle, a Rickenbacker fogólapot, az Ibanez néha lamináláshoz használja, vagy több darabból álló nyakban betétnek... A bubinga testű gitárok nehezek de igen nagy hangkitartással rendelkeznek.
Kiegyensúlyozott- és telt hangkarakterű fa, közel a fényes hangzáshoz, de határozott mélyekkel gazdagítva.
-
Koa fa:
A koa fa egy gyönyörű megjelenésű, kizárólag Hawaii-n őshonos fa, ezért korlátozott a beszerzésének lehetőségei korlátozottak. Súlya darabonként változó, a közép-nehéztől a nehézig...
Hangzása meleg, hasonlít a mahagónira, de annál kicsit fényesebb. Színe vöröses-barna. Erezete sávos, foltos, de elvétve lángnyelves mintázatú is előfordul.
Testnek, nyaknak és fedlapnak is egyaránt felhasználható.
-
Fekete korina:
Afrikából származó, általában közép-nehéz fa, de könnyűsúlyú darabok is előfordulnak belőle. Színe olajzöld, fekete csíkokkal. Hangja szintén a mahagónira hasonlít leginkább, de határozottabb közép tartománnyal rendelkezik.
Testnek és fedlapnak is alkalmas. Kítűnő az üreges testű gitárok készítéséhez.
-
Fehér Korina:
Jellemzőiben megegyezik a fekete korinával, csupán 2 különbséget fedezhetünk fel. Színe teljesen más, krémes fehér, és a fekete társával ellentétben ez már nem csak testnek és fedlapnak-, hanem nyaknak is alkalmas.
-
Mahagóni:
Sokak kedvenc faanyaga... Afrikából származó fa, mely nagyszerű adottságokkal rendelkezik. Színe vöröses-barna, szívacsra emlékeztető erezettel. Kimondottan telt hangú fa, mely főként a mély és a közép tartományban mozog. Hangkitartása kiváló. A nehéztől a könnyűsúlyúig bármilyen darab előfordulhat belőle. A Gibson cég legtöbb hangszere ebből a faanyagból készül. Máig is az egyik legmeghatározóbb faanyag a gitárok gyártásában.
Alkalmas fedlapnak, testnek és nyaknak is egyaránt, de basszusgitár nyaknak nem ajánlott...
(Viszont a mahagóni testű - mahagóni nyakú gitárok hangja jellegzetes Gibson hangot eredményez)
-
Juhar:
A juharnak két főbb falytáját különböztetjük meg: a keleti kemény- és a nyugati lágy juhart.
A kemény juhar nehéz és tömör fa, kiváló hangkitartással és fényes hanggal. Színe fehér.
Alkalmas nyaknak, testnek, fogólapnak és fedlapnak is egyaránt.
A lágy juhar egy könyebb fajsúlyú fa mint a kemény változata, de szintén fehér szín és fényes hang jellemzi, bár nem olyan rideg a hangja mint a kemény juharnak. A lágy juharnak több fajtája is létezik, amikre rátérünk nemsokára.
Alkalmas testnek és fedlapnak.
(Különlegessége a juhar fáknak, hogy szinte bármelyik faanyagú testtel jól kombinálhatóak. Például juhar nyak - mahagóni test, juhar nyak - éger test, juhar nyak - kőris test)
-
Lángolt/lángnyelves juhar:
A lángolt juhar, másnevén tigrisfa juhar a nyugati juhar típusok közé tartozó faanyag. Jellegzetes mintája miatt az egyik legkedveltebb fedlap anyag. Fényes hang jellemzi.
Felhasználható: testként és fedlapként egyaránt.
-
Habos juhar:
A habos juhar szintén egy nyugati juhar fajta, és a lángolt juharral egyetemben, az egyik legkedveltebb fedlap anyag. Gyönyőrű, paplanmintás látványa miatt az egyik legszebb fa a hangszeriparban. Hangja fényes.
Felhasználható: testnek és fedlapnak is,
-
Madárszemes juhar:
Ez a fa a keleti kemény juharok között fordul elő. Kimondottan feltűnő megjelenésű, olyan mintha sok kis szeme lenne a fának. Közkedvelt faanyag, leggyakrabban nyaknak vagy fedlapnak használják. Hangja fényes.
Felhasználható: nyaknak, fogólapnak és fedlapnak is.
-
Ében:
Távolkeletről származó, igen kemény fa. A vonós hangszerek fogólapjának anyaga általában, mivel a keménységének köszönhetően az érintők nélkül is jól viseli az érintkezést a húrokkal, de elektromos gitárok fogólapjának is kiváló. Színe fekete, néhol barnás csíkokkal. Fényes hang jellemzi.
Fogólapnak alkalmas.
-
Padouk fa:
A Padouk fa egy afrikai fafajta. Élénk narancssárga színű, ami idővel meleg barnává oxidálódik. Erezete csíkos. Hangzása a juharhoz hasonlítható, bő középtartománnyal. Általában nehéz, vagy közepes súlyú fa.
Alkalmas fedlapnak, nyaknak és testnek is.
-
Nyárfa:
Ez egy szintén elterjedt faanyag a gitár gyártásban. Színe szürkés-zöld, erezete csíkos. A súlya másfélszerese az égernek, és hangkarakterben is arra hasonlít leginkább.
Testnek és fedlapnak is egyaránt alkalmas.
-
Indiai rózsafa:
Egzotikus fa, vastag és gazdag erezettel. Színe sötétbarnak. Főleg fogólapként használatos, de alkalmas testnek-, nyaknak-, és fedlapnak is. Meleg, kerek hangok jellemzik, egyszerű magasakkal. Kimondottan nehéz fa, így ennél az anyagnál előnyős az ügegekkel könyített test, amennyiben fontos, hogy ne legyen szikla nehéz a gitár... :)
-
Amerikai dió:
A nehézsúlyú fák kategóriájába tartozik, de nem olyan nehéz mint a juhar. Hangja a kemény juharhoz hasonlít, de nem olyan fényes. Színes és erezete változó lehet, de általában barnás színű és csíkos erezetű.
Alkalmas testnek, nyaknak, nyakbetétnek és fedlapnak egyaránt.
-
Wenge:
Színe általában fekete és csokoládé barna, egyenes erezettel. Megjelenése majdnem ugyan olyan mint a zebra fáé, csak a wenge az fekete, A nehézsúlyú fák közé tartozik, ezért itt is hasznos lehet az üregekkel könnyített kivitelezés. Hangja kiegyenlített, gazdag közép tartománnyal rendelkezik. Basszusgitár testnek kiváló választás.
Fogólapnak, testnek, nyaknak és fedlapnak is egyaránt használható.
-
Zebra fa:
Evidens az elnevezés, elég csak ránézni a fára... :) Fedlapnak és testnek szokták használni. Testként a juharhoz hasonlít leginkább a hangja.
-
Remélem sikerült valamivel többet megtudnod a faanyagokról a bejegyzés által, és tudtam segíteni. :) De ne feledd...
"Ki kell próbálni mindent, mert az a biztos!" ;)
~ Sevik Erol Edmond
Csak annyit jegyeznék meg, hogy pl a bükk fa kimaradt, vagy, a fenyő.
VálaszTörlésKiváncsi lennék ezekre is.
Amúgy nagyon jó a blog.
Köszönöm a jelzését! A fenyőt be is tettem a sorba, a bükkről viszont nem tudok nyilatkozni.
TörlésA Bükk igen rosszul vezeti a rezgéseket,nem véletlenül gyártanak belőle szerszámokat (pl.kalapács és fejsze nyél) mivel nem üt vissza. Ergo szerszámnak a legjobbak, hangszerfának nem felelnek meg.
VálaszTörlés