2023. február 17., péntek

Barangolás a régi korokban 1. rész: Reneszánsz lant

 

Mivel a "Világzenei hangszerek" sorozat első részének hatalmas sikere volt, úgy gondoltam, hogy mellette indítok egy hasonló, de más megközelítésű témát is. Ebben a sorozatban a régi korok hangszereit fogom ismertetni veletek, mivel egy nagyon érdekes világ, és szerintem sokatokat érdekelné.

Az első alanyunk a reneszánsz lant lesz.



Átlagosan mikor kimondjuk, hogy lant, a legtöbb embernek egy gömbhátú, hátratört fejű, sok húros, pengetős hangszer jut az eszébe, ami mondhatni helyes is, mivel a leírt hangszer egy lant, viszont nem maga "a lant", mivel maga a szó egy hangszercsaládot jelöl, nem egy adott hangszert. Lant minden olyan hangszer, ami rezonátortestből és húrhordozóból áll, vagyis hangszertanilag a gitár, a basszusgitár, a hegedű, a bárcsa, a cselló, a nagybőgő, a líra, a mandolin, a buzuki, a saz, az úd, a balalajka és még sokan mások, mind lantok. 

Na de visszatérve az iromány tárgyához, egy rövid ismertető: 

A reneszánsz lant a rövidnyakú lantok között, a nyugati lantokhoz sorolható kordofon, pengetős hangszer. Közvetlen elődje a középkori lant, amivel majd egy másik alkalommal fogunk hosszabban foglalkozni. 

Középkori lant



Az európai lantok történetét nézve, minden még a ókori Ázsiában kezdődött. Valahol közép-Ázsiában létrejött egy barbat nevű hangszer, amit a történészek az összes fogólapos, pengetős hangszer ősének tartanak. Ez egy szintén gömbhátú hangszer volt, és később ebből ágaztak el különféle hangszerek, mint az úd, a saz és a setar.

Barbat és úd



Saz



Az úd arab közvetítéssel került Európába a 12-13. században, viszont ez egy bundnélküli hangszer, így az itteni zenéhez csak akkor volt könnyedén használható, ha fixálták a hangközöket valamilyen módon. Ezt a korabeli technológiával úgy oldották meg, hogy a nyakon körbe tekerték a régi húrokat (amik ekkor még juhbélből sodorva készültek), amit hurkolással rögzítettek, és így el is készül a könnyen cserélhető, de egyből használható érintő. Itt kezdődött meg az európai lant megszületése.

Hurkolt érintők



Az így kialakult hangszer a középkori lant volt, ami először 4 kórussal, azaz húrpárral volt felszerelve, de a későbbiekben hozzáadtak még egy egyedülálló húrt a magas regiszterekhez, amiken innentől a fő dallamot játszották, később pedig már csak a basszus regisztert bővítették további kórusokkal. Szóval valójában a mély hangok felé bővítés nem a 7 húros gitárral kezdődöt, már a középkortól kezdve a mély hangok felé haladunk... :D




a 15. században kezdett kialakulni a reneszánsz lant, ami alapvetően egy 6 kórusos hangszer. Ez megtévesztő lehet, mivel az egyedülálló dallam húrt is kórusnak számoljuk, tehát a 6 kórusos lant egy 13 húros hangszer. Ekkoriban jöhetett létre a szelvényezett hát is, mivel a középkorban még egydarab fából készült a test. Nagy sikert élvezett ebben a korban (is), mivel viszonylag olcsón előállítható volt, könnyűsúlyú, könnyen hordozható és minden korabeli stílusban megállta a helyét, így széleskörű használata méltó elismerést hozott neki. Ahogyan Arany János Szondi két apródja című művében is olvashatjuk "Két ifiu térdel, kezökben a lant", amiből kikövetkeztethető, hogy az 1500-as években amiről ez a ballada szól, az apródok lanton játszottak, bár kissé bonyolult helyzet ez, mivel ekkora a reneszánsz lant már egyre inkább hasonlított az utódjára, a barokk lantra, de róla egy másik alkalommal beszélünk majd. :)

Barokk lant


Szelvényezett hát



Összegzés képen tehát, a reneszánsz lant egy szelvényezett-göbhátú, pengetős hangszer a rövidnyakú- azon belül is a nyugati lantok között. Közvetlen őse az úd, amiből először a középkori lant-, majd abból a 15. században a reneszánsz lant alakult ki. Utódja a barokk lant, ami a 16. század végén kezdett körvonalazódni, de fokozatosan alakult át egy új hangszerré a reneszánsz lantból.

Faanyagokat tekintve nagyon változatos hangszer, mivel a mahagónitól a körtefán keresztül, az ébenig és a csipkefáig rengeteg alapanyag megtalálható a készítők palettáján. 

Nekem személy szerint egy 7 kórusos csipkefa lantom van, aminek szitka fenyő a fedlapja és diófa a fogólapja.

Játéktechnikát tekintve a reneszánsz lantot ujjal pengetik, amíg a középkori lant még egy pengetővel megszólaltatott instrumentum volt. Érdekesség, hogy a korabeli pengetők madártollból készültek. 
A lant pengetése gitárosként kissé problémás lehet, hiszen mi gitárosok a lantnál jóval feszesebb húrozást szoktuk meg, a lant ezzel szemben egy nagyon kis húrnyomású eszköz, a rengeteg húrjának ellenére is. Nagyon lágy pengetést igényel és speciális kéztartást, mivel a húrpárokat ujjal megpengetni sokkal nehezebb, mint pengetővel. Persze lanton is lehet gitározni, csak az nem fog autentikusan szólni. :D

A 6 kórusos reneszánsz lant sztenderd hangolása: Gg-cc'-ff-aa-d'd'-g'

7 kórusnál én szintén ezt a hangolást használom, csak egy kvarttal bővítve: Dd-Gg-cc'-ff-aa-d'd'-g'

ami gitáros szemmel nézve egy D standard hangolás, egy g' húrral bővítve a magasaknál.

Átlagosan a reneszánsz lant menzúrája 600 mm, de létezik ennél rövidebb is a szoprán lantok esetében, vagy éppen hosszabb, ha több kórust használunk.

És hogy egy kis személyes történettel zárjak... anno még mielőtt elkezdtem gitározni, már akkor is a lant szerelmese voltam, így mondhatni, egy gyerekkori álmom vállt valóra, mikor meglett az első lantom. :)






A hanglyuk díszítése, a rozetta:



Hangolókulcs doboz a korabeli, hegedűszerű kulcsokkal:


A lantomról készült képekért külön köszönet Szakonyi Milánnak! :)


Mindenkinek tudom ajánlani a hangszert, aki szereti a lant jellegzetes hangját, vagy akit vonz a reneszánszkori zene, esetleg még azoknak, akinek beakadt a fantasy téma mint nekem. :D

Személyes véleményem szerint ezek a cégek kiváló tanuló lantokat készítenek, ha valaki esetleg kedvet kapna hozzá:

Le Lute Doré

Sandi

Roosebeck

Muzikkon

Atlas

Húrokat sajnos igen nehéz beszerezni hozzájuk, és ezúton figyelmeztetnék is mindenkit aki lantozni fog vagy már elkezdte, hogy gitár húrokat szigorúan tilos rátenni, mert tönkreteszi a lantot. Mivel a lantok nyakmerevítő pálca nélkül készülnek, így különösen oda kell figyelni a nyak terhelhetőségére.


Sok sikert és kitartást kívánok a leendő lantozni vágyóknak! :)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése