Kb. 5 éve már, hogy ezen a kérdésen töprengtem, mivel az élet akárhányszor az utamba sodort volna egy Majesty-t amit kipróbálhatok, valami mindig közbe jött. Végül 2023 jól indult, és január közepén egy külföldi utamon sikerült kézbe vennem egyet végre.
Gondolom nem is kell mondanom, hogy elég nagy elvárásokkal indultam el a falon lógó hangszer felé. A metal világban talán kevesen vannak, akik nem hallottak még erről a hangszerről, mivel modern jellege ellenére úgy alakították ki, hogy a tökéletes balta legyen minden irányzatban, így a világ legtöbb metal gitárosát ki tudja szolgálni, nem csak a multifunkcionalitása miatt, hanem azért is, mert a hagyományos 6 húros kivitel mellett még 7 és 8 húros modellek is kaphatóak belőle.
Őszintén megvallva, hallottam már higedet-meleget is, noha negatívumokat sosem a tudása kapcsán hallottam róla, hanem a Music Man hírhedt minőségellenőrzésén mutatott hanyag munka kapcsán... Sajnos sok olyan darabról hallani ami elektronika hibás, vetemedett nyakú, bund hibás, vagy éppen mellé fúrták a tremolót, de elég szép volt esztétikára a hangszer ahhoz, hogy kiadja a gyár a kezéből...
Minden esetre... a jól sikerült darabokat nagyon meg kell becsülni, ugyanis elmondhatom, nem csak hype... ha az ember szerencsés és olyat fog ki aminek semmi hibája, az valóban egy mesterműre tett szert. Kissé merész lenne kijelenteni, hogy ez a metal gitárok szent grálja, mivel ahány ház, annyi ízlés... de elmondhatom róla, hogy ez a gitárnak mint hangszer, egy felsőbb foka mint amit megszokhattunk az évtizedek alatt.
Eleinte vonakodva azt hittem, hogy ez a hangszer egy design ügyileg újragondolt ESP Horizon amit felturbóztak egy piezo-val és kapott új elektronikát és új tremolo rendszert a rozsdamentes acél bundok mellett, de valójában közel sem... a legújabb modell egyáltalán nem hasonlít semmire sem, amit valaha a kezemben tartottam. Talán ha mindenképpen hasonlítanom kellene valamihez a játékérzetét, akkor a Caparison TAT 2 lenne az.
Caparison TAT II
A faanyag válogatás és a hangszedők tervezésének tökéletes öszhangja mondható el a hangszerről, ami által kiegyensúlyozottabb tónusa van, mint bármi másnak amit eddig hallottam. Pont annyi magas, mély és közép jellemzi, ami miatt egyedien szól, és egyik tartomány sem dominál, mint ahogyan említettem, tökéletesen összhangban van minden.
Hangszedők (2023): DiMarzio DP281 Rainmaker humbucker (nyak) és DiMarzio DP282 Dreamcatcher humbucker (híd)
Faanyagok (2023): hondurasi mahagóni nyak, okumé szárnyak, ében fogólap, lángolt juhar "top" (de inkább maradjunk a pajzs kifejezésnél, mivel ez fizikailag nem egy fedlap, hanem egy juhar betét a testben.)
A rozsdamentes acél bundok és az ében fogólap nemcsak örök élet + 1 év szavatosságot jelentenek egy hangszer életében, de emellett elmondhatatlanul jó játékérzetet is biztosít, persze ez már egyén függő...
A piezo rendszer amit bele építettek, megszólalásig olyan hangot ad nekünk, mintha egy akusztikus gitár öblös testét hallanánk megszólalni, mindezek mellett a piezo és a mágneses hangszedők hangja szabadon keverhető egymással. A digitális pickupvezérlésről nem is beszélve, aminek hála recsegés mentesen válthatunk az állások között.
Nem utolsó sorban a hangszer olyan mérnőki pontossággal áll az ember ölében, hogy mindenféle egyensúlyozás nélkül tökéletesen a combunkon marad. Emellett az átmenő nyak nem csak hangilag tesz hozzá rengeteget a gitárhoz, de olyan elérést biztosít a magas bundoknál, amit semmi másnál nem tapasztalhatunk.
Az egyetlen negatívum amit fel lehet hozni a tervezés mellett, hogy az oly nagyon dicsőített 20 dB-es boost amit a Petrucci gitárok kaptak, szörnyen zajos, és közel sem olyan eredményes a hatékonysága, mint amennyi zajt hozzáad a játékunkhoz. Mindezeknek ellenére szerencsés választás volt az, hogy hátulról, az elektronikába rejtett potméterrel állítható, így lejjebb tudjuk venni a boost értékét, mivel a 20 dB finoman fogalmazva is csak ostobaság, 6 dB különbség már így is megközelítőleg 2x-es hangerőt jelent.
Zárásként pedig egy összegzés a gitárról:
- Made in the USA
- John Petrucci modell
- Magasfényű lakk
- Átmenőnyakas konstrukció
- 25.5"-os (647.7 mm) menzúra
- Okoumé szárnyak
- Lángolt juhar top (pajzs)
- Hondurasi mahagóni nyak
- Ében fogólap
- 24 medium jumbo, rozsdamentes acél érintő
- D nyak profil
- DiMarzio DP281 Rainmaker humbucker (nyak)
- DiMarzio DP282 Dreamcatcher humbucker (híd)
- Piezo rendszer, ami keverhető a mágneses hangszedők jelével
- Coil split a push/pushrendszerű tone potméterrel (csak a hangszedők közép állásában)
- Gain boost a push/push rendszerű hangerő potméterrel
- Aktív előfok: mágneses boost, mágnes/piezo arány, piezo bass, piezo treble állítási lehetőségekkel
- A kimenő jack aljzat mono és sztereó jelet is tud továbbítani, a humbucker és a piezo hang egy időben-, külön erősítőbe történő küldéséért
- Music Man Custom John Petrucci piezo tremolo
- Schaller M6-IND satus hangolókulcsok
Ára 2023-ban: 5200-6200 € között.
Ezt a hangszert mindenkinek csak ajánlani tudom, mivel nem csak a hangja gyönyörű, de a szolgáltatások amiket biztosít, az abszolut felső kategória. A metal zenén túl, rengeteg stílusba tökéletesen belepasszol, mivel a bennelévő piezo és a coil split rengeteg új világot tár elénk. Az egyetlen amit tényleg szem előtt kell tartani az az, hogy megeshet, a rendelt hangszerünk pont egy hibás darab, pont ezért én is személyesen, kézbe véve választottam magamnak a sajátomat, hiszen:
"Ki kell próbálni mindent, mert az a biztos!" ;)
~ Sevik Erol Edmond
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése