2023. március 14., kedd

Feltörekvő, magyar zenekarok 2. rész: Of Decay


Még épphogy kihűlt a frissen feltöltött dala az Of Decay zenekar EP-jéről, de hamarosan már várható a második is, addig pedig mindenki élvezheti az Impostor című dalukat. :)

Már egy ideje érlelődik bennem ennek a sorozatnak a folytatása, így egy számomra nagyon különleges zenekarral fogjuk folytatni, melyet az egyik legjobb barátom, Nyíri István alapított, Kulcsár Viktor segítségével.

Fejtegetés gyanánt kezdjünk egy rövid összefoglalóval.:



Az Of Decay irányzata nagyjából 2020 őszén körvonalazódott véglegesen, ettől fogva pedig folyamatosan születtek újabbnál-újabb dalok és dalötletek István keze alatt, ki nem csak a zenekar alapítója és dobosa, de egyszemélyben a zeneszerzője is. A metal kultúrán belül számos más zenekar által ihletődött a projekt, mint a: Thy Art is Murder, Chelsea Grin, Suicide Silence, Slaughter to Prevail, és az Impending Doom, emellett vannak videó játék soundtrack-ek is amiből ihletet merített, ezek a: Silent Hill és a Resident Evil

Célja főként az volt, hogy enyhén melankólikus, illetve melodikus metal-t alkosson, de fő elemeiben mégis csak egy brutális zenét játszhassanak. Így jött létre végül az a zenei hibrid, ami egyszerre tartalmaz deathcore, black metal és klasszikuszenei elemeket is, de röviden csak Of Decay. :D

A zenekar logója:


Láthatáron van már az első EP-jük, mely egy 6 számos album lesz. Témáját tekintve egy fikcionális férfi karakter életútjáról/fejlődéséről szól (persze több éves távlatokban). Különlegesség, hogy az EP borítóján szerepel egy-egy vizuális definiciója mind a hat dalnak.

Például:

Impostor - Ihletődés → Capgras betegség

           Ikon → Az ablakban lévő hölgynek nincs arca  

           Zene jelentése → Másnak adják elő magukat az emberek, mint akik.



És hogy egy kis személyes véleményt is hozzáfűzhessek a témához... baráti előjogommal élve, természetesen már előre ismerem az EP összes dalát kívülről, és Istvánék egy olyan különlegességet alkottak, ami szerintem nemcsak hogy Magyarországon egyedülálló, de nemzetközi szinten is egyedi, és megállja a helyét. A dalok mind igényesen ki vannak dolgozva, zenei felépítést tekintve műremekek egytől-egyig, a profi hangminőségről nem is beszélve, melyet Kiss Bálintnak köszönhetünk, aki nem csak a mixing-mastering felelőse, hanem az egyik gitáros szerepét is Ő töltötte be az EP felvétele alatt, akárcsak a zenekar első két élő fellépése alkalmával. A debütáló koncertjük hatalmas buli volt, melyet páholyból élvezhettem, mivel én voltam a hangtechnikusuk. Egy felejthetetlen élmény! :) Pénteken, azaz 2023.03.17-én pedig második daluk is megjelenik az EP-ről, ami addig maradjon meglepetés.


Impostor:


2023. február 17., péntek

Barangolás a régi korokban 1. rész: Reneszánsz lant

 

Mivel a "Világzenei hangszerek" sorozat első részének hatalmas sikere volt, úgy gondoltam, hogy mellette indítok egy hasonló, de más megközelítésű témát is. Ebben a sorozatban a régi korok hangszereit fogom ismertetni veletek, mivel egy nagyon érdekes világ, és szerintem sokatokat érdekelné.

Az első alanyunk a reneszánsz lant lesz.



Átlagosan mikor kimondjuk, hogy lant, a legtöbb embernek egy gömbhátú, hátratört fejű, sok húros, pengetős hangszer jut az eszébe, ami mondhatni helyes is, mivel a leírt hangszer egy lant, viszont nem maga "a lant", mivel maga a szó egy hangszercsaládot jelöl, nem egy adott hangszert. Lant minden olyan hangszer, ami rezonátortestből és húrhordozóból áll, vagyis hangszertanilag a gitár, a basszusgitár, a hegedű, a bárcsa, a cselló, a nagybőgő, a líra, a mandolin, a buzuki, a saz, az úd, a balalajka és még sokan mások, mind lantok. 

Na de visszatérve az iromány tárgyához, egy rövid ismertető: 

A reneszánsz lant a rövidnyakú lantok között, a nyugati lantokhoz sorolható kordofon, pengetős hangszer. Közvetlen elődje a középkori lant, amivel majd egy másik alkalommal fogunk hosszabban foglalkozni. 

Középkori lant



Az európai lantok történetét nézve, minden még a ókori Ázsiában kezdődött. Valahol közép-Ázsiában létrejött egy barbat nevű hangszer, amit a történészek az összes fogólapos, pengetős hangszer ősének tartanak. Ez egy szintén gömbhátú hangszer volt, és később ebből ágaztak el különféle hangszerek, mint az úd, a saz és a setar.

Barbat és úd



Saz



Az úd arab közvetítéssel került Európába a 12-13. században, viszont ez egy bundnélküli hangszer, így az itteni zenéhez csak akkor volt könnyedén használható, ha fixálták a hangközöket valamilyen módon. Ezt a korabeli technológiával úgy oldották meg, hogy a nyakon körbe tekerték a régi húrokat (amik ekkor még juhbélből sodorva készültek), amit hurkolással rögzítettek, és így el is készül a könnyen cserélhető, de egyből használható érintő. Itt kezdődött meg az európai lant megszületése.

Hurkolt érintők



Az így kialakult hangszer a középkori lant volt, ami először 4 kórussal, azaz húrpárral volt felszerelve, de a későbbiekben hozzáadtak még egy egyedülálló húrt a magas regiszterekhez, amiken innentől a fő dallamot játszották, később pedig már csak a basszus regisztert bővítették további kórusokkal. Szóval valójában a mély hangok felé bővítés nem a 7 húros gitárral kezdődöt, már a középkortól kezdve a mély hangok felé haladunk... :D




a 15. században kezdett kialakulni a reneszánsz lant, ami alapvetően egy 6 kórusos hangszer. Ez megtévesztő lehet, mivel az egyedülálló dallam húrt is kórusnak számoljuk, tehát a 6 kórusos lant egy 13 húros hangszer. Ekkoriban jöhetett létre a szelvényezett hát is, mivel a középkorban még egydarab fából készült a test. Nagy sikert élvezett ebben a korban (is), mivel viszonylag olcsón előállítható volt, könnyűsúlyú, könnyen hordozható és minden korabeli stílusban megállta a helyét, így széleskörű használata méltó elismerést hozott neki. Ahogyan Arany János Szondi két apródja című művében is olvashatjuk "Két ifiu térdel, kezökben a lant", amiből kikövetkeztethető, hogy az 1500-as években amiről ez a ballada szól, az apródok lanton játszottak, bár kissé bonyolult helyzet ez, mivel ekkora a reneszánsz lant már egyre inkább hasonlított az utódjára, a barokk lantra, de róla egy másik alkalommal beszélünk majd. :)

Barokk lant


Szelvényezett hát



Összegzés képen tehát, a reneszánsz lant egy szelvényezett-göbhátú, pengetős hangszer a rövidnyakú- azon belül is a nyugati lantok között. Közvetlen őse az úd, amiből először a középkori lant-, majd abból a 15. században a reneszánsz lant alakult ki. Utódja a barokk lant, ami a 16. század végén kezdett körvonalazódni, de fokozatosan alakult át egy új hangszerré a reneszánsz lantból.

Faanyagokat tekintve nagyon változatos hangszer, mivel a mahagónitól a körtefán keresztül, az ébenig és a csipkefáig rengeteg alapanyag megtalálható a készítők palettáján. 

Nekem személy szerint egy 7 kórusos csipkefa lantom van, aminek szitka fenyő a fedlapja és diófa a fogólapja.

Játéktechnikát tekintve a reneszánsz lantot ujjal pengetik, amíg a középkori lant még egy pengetővel megszólaltatott instrumentum volt. Érdekesség, hogy a korabeli pengetők madártollból készültek. 
A lant pengetése gitárosként kissé problémás lehet, hiszen mi gitárosok a lantnál jóval feszesebb húrozást szoktuk meg, a lant ezzel szemben egy nagyon kis húrnyomású eszköz, a rengeteg húrjának ellenére is. Nagyon lágy pengetést igényel és speciális kéztartást, mivel a húrpárokat ujjal megpengetni sokkal nehezebb, mint pengetővel. Persze lanton is lehet gitározni, csak az nem fog autentikusan szólni. :D

A 6 kórusos reneszánsz lant sztenderd hangolása: Gg-cc'-ff-aa-d'd'-g'

7 kórusnál én szintén ezt a hangolást használom, csak egy kvarttal bővítve: Dd-Gg-cc'-ff-aa-d'd'-g'

ami gitáros szemmel nézve egy D standard hangolás, egy g' húrral bővítve a magasaknál.

Átlagosan a reneszánsz lant menzúrája 600 mm, de létezik ennél rövidebb is a szoprán lantok esetében, vagy éppen hosszabb, ha több kórust használunk.

És hogy egy kis személyes történettel zárjak... anno még mielőtt elkezdtem gitározni, már akkor is a lant szerelmese voltam, így mondhatni, egy gyerekkori álmom vállt valóra, mikor meglett az első lantom. :)






A hanglyuk díszítése, a rozetta:



Hangolókulcs doboz a korabeli, hegedűszerű kulcsokkal:


A lantomról készült képekért külön köszönet Szakonyi Milánnak! :)


Mindenkinek tudom ajánlani a hangszert, aki szereti a lant jellegzetes hangját, vagy akit vonz a reneszánszkori zene, esetleg még azoknak, akinek beakadt a fantasy téma mint nekem. :D

Személyes véleményem szerint ezek a cégek kiváló tanuló lantokat készítenek, ha valaki esetleg kedvet kapna hozzá:

Le Lute Doré

Sandi

Roosebeck

Muzikkon

Atlas

Húrokat sajnos igen nehéz beszerezni hozzájuk, és ezúton figyelmeztetnék is mindenkit aki lantozni fog vagy már elkezdte, hogy gitár húrokat szigorúan tilos rátenni, mert tönkreteszi a lantot. Mivel a lantok nyakmerevítő pálca nélkül készülnek, így különösen oda kell figyelni a nyak terhelhetőségére.


Sok sikert és kitartást kívánok a leendő lantozni vágyóknak! :)


2023. január 27., péntek

Tényleg olyan jó, vagy csak hype? 3. rész: Music Man Majesty


Kb. 5 éve már, hogy ezen a kérdésen töprengtem, mivel az élet akárhányszor az utamba sodort volna egy Majesty-t amit kipróbálhatok, valami mindig közbe jött. Végül 2023 jól indult, és január közepén egy külföldi utamon sikerült kézbe vennem egyet végre.


Gondolom nem is kell mondanom, hogy elég nagy elvárásokkal indultam el a falon lógó hangszer felé. A metal világban talán kevesen vannak, akik nem hallottak még erről a hangszerről, mivel modern jellege ellenére úgy alakították ki, hogy a tökéletes balta legyen minden irányzatban, így a világ legtöbb metal gitárosát ki tudja szolgálni, nem csak a multifunkcionalitása miatt, hanem azért is, mert a hagyományos 6 húros kivitel mellett még 7 és 8 húros modellek is kaphatóak belőle.



8 húros, változó menzúrás Majesty


Őszintén megvallva, hallottam már higedet-meleget is, noha negatívumokat sosem a tudása kapcsán hallottam róla, hanem a Music Man hírhedt minőségellenőrzésén mutatott hanyag munka kapcsán... Sajnos sok olyan darabról hallani ami elektronika hibás, vetemedett nyakú, bund hibás, vagy éppen mellé fúrták a tremolót, de elég szép volt esztétikára a hangszer ahhoz, hogy kiadja a gyár a kezéből...







Minden esetre... a jól sikerült darabokat nagyon meg kell becsülni, ugyanis elmondhatom, nem csak hype... ha az ember szerencsés és olyat fog ki aminek semmi hibája, az valóban egy mesterműre tett szert. Kissé merész lenne kijelenteni, hogy ez a metal gitárok szent grálja, mivel ahány ház, annyi ízlés... de elmondhatom róla, hogy ez a gitárnak mint hangszer, egy felsőbb foka mint amit megszokhattunk az évtizedek alatt. 



Eleinte vonakodva azt hittem, hogy ez a hangszer egy design ügyileg újragondolt ESP Horizon amit felturbóztak egy piezo-val és kapott új elektronikát és új tremolo rendszert a rozsdamentes acél bundok mellett, de valójában közel sem... a legújabb modell egyáltalán nem hasonlít semmire sem, amit valaha a kezemben tartottam. Talán ha mindenképpen hasonlítanom kellene valamihez a játékérzetét, akkor a Caparison TAT 2 lenne az.

ESP Horizon FR II


Caparison TAT II



A faanyag válogatás és a hangszedők tervezésének tökéletes öszhangja mondható el a hangszerről, ami által kiegyensúlyozottabb tónusa van, mint bármi másnak amit eddig hallottam. Pont annyi magas, mély és közép jellemzi, ami miatt egyedien szól, és egyik tartomány sem dominál, mint ahogyan említettem, tökéletesen összhangban van minden.

Hangszedők (2023): DiMarzio DP281 Rainmaker humbucker (nyak) és DiMarzio DP282 Dreamcatcher humbucker (híd)

Faanyagok (2023): hondurasi mahagóni nyak, okumé szárnyak, ében fogólap, lángolt juhar "top" (de inkább maradjunk a pajzs kifejezésnél, mivel ez fizikailag nem egy fedlap, hanem egy juhar betét a testben.)





A rozsdamentes acél bundok és az ében fogólap nemcsak örök élet + 1 év szavatosságot jelentenek egy hangszer életében, de emellett elmondhatatlanul jó játékérzetet is biztosít, persze ez már egyén függő...



A piezo rendszer amit bele építettek, megszólalásig olyan hangot ad nekünk, mintha egy akusztikus gitár öblös testét hallanánk megszólalni, mindezek mellett a piezo és a mágneses hangszedők hangja szabadon keverhető egymással. A digitális pickupvezérlésről nem is beszélve, aminek hála recsegés mentesen válthatunk az állások között.



Nem utolsó sorban a hangszer olyan mérnőki pontossággal áll az ember ölében, hogy mindenféle egyensúlyozás nélkül tökéletesen a combunkon marad. Emellett az átmenő nyak nem csak hangilag tesz hozzá rengeteget a gitárhoz, de olyan elérést biztosít a magas bundoknál, amit semmi másnál nem tapasztalhatunk.

Az egyetlen negatívum amit fel lehet hozni a tervezés mellett, hogy az oly nagyon dicsőített 20 dB-es boost amit a Petrucci gitárok kaptak, szörnyen zajos, és közel sem olyan eredményes a hatékonysága, mint amennyi zajt hozzáad a játékunkhoz. Mindezeknek ellenére szerencsés választás volt az, hogy hátulról, az elektronikába rejtett potméterrel állítható, így lejjebb tudjuk venni a boost értékét, mivel a 20 dB finoman fogalmazva is csak ostobaság, 6 dB különbség már így is megközelítőleg 2x-es hangerőt jelent.




Zárásként pedig egy összegzés a gitárról:

- Made in the USA

- John Petrucci modell

- Magasfényű lakk

- Átmenőnyakas konstrukció

- 25.5"-os (647.7 mm) menzúra

- Okoumé szárnyak

- Lángolt juhar top (pajzs)

- Hondurasi mahagóni nyak

- Ében fogólap

- 24 medium jumbo, rozsdamentes acél érintő

- D nyak profil

- DiMarzio DP281 Rainmaker humbucker (nyak)

- DiMarzio DP282 Dreamcatcher humbucker (híd)

- Piezo rendszer, ami keverhető a mágneses hangszedők jelével

- Coil split a  push/pushrendszerű tone potméterrel (csak a hangszedők közép állásában)

- Gain boost a push/push rendszerű hangerő potméterrel

- Aktív előfok: mágneses boost, mágnes/piezo arány, piezo bass, piezo treble állítási lehetőségekkel

- A kimenő jack aljzat mono és sztereó jelet is tud továbbítani, a humbucker és a piezo hang egy időben-, külön erősítőbe történő küldéséért

- Music Man Custom John Petrucci piezo tremolo

- Schaller M6-IND satus hangolókulcsok

Ára 2023-ban: 5200-6200 € között.




Ezt a hangszert mindenkinek csak ajánlani tudom, mivel nem csak a hangja gyönyörű, de a szolgáltatások amiket biztosít, az abszolut felső kategória. A metal zenén túl, rengeteg stílusba tökéletesen belepasszol, mivel a bennelévő piezo és a coil split rengeteg új világot tár elénk. Az egyetlen amit tényleg szem előtt kell tartani az az, hogy megeshet, a rendelt hangszerünk pont egy hibás darab, pont ezért én is személyesen, kézbe véve választottam magamnak a sajátomat, hiszen:

"Ki kell próbálni mindent, mert az a biztos!" ;) 

~ Sevik Erol Edmond