2019. március 13., szerda

Világzenei hangszerek 1. rész: Bağlama


Régóta terveztem már egy ilyen sorozatot indítani, eredetileg már jóval a blog elindítását megelőzően.

A történet ott kezdődik, hogy szervező-, fellépő- és közönség is voltam egyaránt, a 2018-as Babel Sound fesztiválon, a balatonboglári strandon. A fesztivál szervezőinek jóvoltából, meghívást kapott a Yunus Emre Török Kulturális Intézet, hogy a tavalyi fesztiválon már Törökország is képviseltethesse magát egy nemzeti sátorral, a Világ nemzetei között. Itt jöttem képbe Én. :)



A török családi ág nyomán mindig is volt lehetőségem különleges helyzeteket megélni, gyönyörű helyeket látni, különleges hangszereket kipróbálni... és nem utolsó sorban közeli kapcsolatba is kerülni az intézettel. Végül így kerültem a fesztiválra, mint szervezője- és nem utolsó sorban fellépője a török sátornakahol Arif Erdem Ocak kollégával váltva gitároztunk török népdalokat a sátorba tévedőknek. :)


Szabadidőmben viszont rengeteg világzenei produkciónak lehettem a hallgatója, és ezt a rengeteg különleges zenét hallva, az Európában egzotikusnak számító hangszereket látva, elhatároztam, hogy egyszer írni fogok ezekről az instrumentumokról, hogy itthon több emberhez is eljuthasson a hírük.

A mai hangszer ami bemutatásra kerül, az anatóliai Bağlama lesz. 


A bağlama (ejtsd: bálámá) a hosszú nyakú lantok családjába tartozó pengetős hangszer. 



Parabola alakú, üreges teste van, akárcsak a legtöbb lant félének. Ennek a parabolának az alján található a hang-lyuk. Hídja nem rögzített mint a gitár vagy a Úd esetében, hanem egy elmozdítható fa húrláb, akárcsak a vonós hangszereknél, vagy a bendzsónál. 


Mozgatható érintőkkel rendelkezik, amik a nyak hátulján vannak hurkolással rögzítve, mivel ezek szálas anyagok. Régen bélhúr szolgált erre a célra, de ma már damilból készülnek. Különlegessége az európai hangszerekhez képest, hogy a keleti makam zenének megfelelően, negyedhang távolságra is vannak érintők egymástól, ezzel kiegészítve extra hangokkal a 12 hangú kromatikus skálát.



Hangoló felülete meglehetősen egyszerű, általánosságban a régies megoldást preferálják a készítők, ahol egyszerű módon, az előfúrt fejbe dugott fa kulcsokkal lehet hangolni, mint a hegedű féléknél.


bağlama 7 húros, de a hangolása szerint 3 féle húrt különböztetünk meg rajta. 2 húrpár, és egy húr trió, utóbbi egy prím és 2 oktáv húrból-, az első húrpár prím és oktáv távolságú húrokból áll, az középső húrpár pedig uniszónó, vagyis simán prím távolságra vannak egymástól a húrpár tagjai

Parabola alakú üreges test


Alul elhelyezkedő hang-lyuk


Húrláb és húrpárok


Mozgatható-, hurkolt érintők



Egyszerű "csapos" hangolókulcsok


bağlama elengedhetetlen része a Török népzenének, de a környező országokban is megtalálható, mivel valamennyi közel-keleti zenében ismert, vagy valamelyik fajtája/rokona szerepel a népzenében. Legközelebbi rokonai a Colascione (Olasz), Buzuki (Görög) és a Setar, utóbbi egy perzsa népi hangszer. Nagy valószínűséggel ebből alakulhatott ki a bağlama, ugyanis olyan mintha a setar bağlama leegyszerűsített kistestvére lenne. De a setar-t egy másik bejegyzésben mutatom majd be.

Setar


Colascione


Buzuki



Fontos! Sokszor Saz néven is szokták emlegetni a bağlama-t, de ez nem teljesen helyes, ugyanis a saz a hangszer család, ami közel 60 taggal rendelkezik, ezek közül pedig az egyik a bağlama, aminek szintén több fajtája van, de most csak nagy vonalakban beszélünk a hangszerről. 


A saz-okat elsődlegesen a parabolájuk mérete alapján soroljuk be, de a nyakuk hosszúsága alapján 2 nagyobb csoportra oszlanak. Van uzun sap saz (hosszú nyakú saz) és kısa sap saz (rövidnyakú saz), utóbbi alfajból származik a bağlama... A hosszú nyakú saz-ok nyaka hosszabb, bundozásban is eltérnek... igazából olyan a kapcsolatuk a hosszú- és rövid nyakú saz-oknak, mint a hagyományos (tenor hangfekvésű, de nem tenor gitár, mert az egy másik hangszer. :) )- és a bariton gitáré... Mondhatni itt is van "szoprántól- basszus saz-ig minden"... :)




A nyak különböző kemény fákból készül, fogólappal és fogólap nélkül egyaránt
bağlama menzúrája 720 mm, a hangszer hangolásai pedig általában:

C - F - B
D - G - A
E - A - BF - Bb - C

 A gitárhoz hasonló szegélyezés is megjelenik díszítőelemként, a testen és a nyakon is, de a sima, letisztult egyszerűség a jellemző rájuk.

Elől a díszes, hátul pedig az egyszerű bağlama 


Hagyományosan a bağlama teste eperfából készül, de gyakori még, boróka-, a rózsafa-, a mahagóni-, a szilfa-, és a pillangófa test is. 


Régen egy fából faragták ki a parabolát, ma viszont inkább a nedvesen görbített, több fából való egybeépítés a jellemző.

Egy fából való készítés



Több fából készítés


A saz-ok parabola mérete 20- és 53 cm között váltakozik 0,5 cm-enként, eszerint jön ki a kb. 60 féle méret. Mégis, általánosságban 6 típust szoktak megnevezni, ezeken belül vannak kilengések méretben.


22-26 cm között: "Cura" 23 érintő 
32-38 cm között: "Bağlama" 19 érintő 
40-44 cm között: "Tanbura" 23 érintő
45-47 cm között: "Abdal" 19 érintő
48-50 cm között: "Divan" 23 érintő
51-53 cm között: "Meydan" 37 érintő

Illusztrálva:

Cura


Bağlama


Tanbura


Abdal


Divan


Meydan


Bár a modernizálás nem igazán vált be a bağlama készítőknél, de be kellett látniuk, hogy kihangosítás szempontjából muszáj felvenniük a ritmust a haladó korral, így a gitárt alapul véve, a bağlama is kapott piezo-, vagy mágneses hangszedő rendszerű elektronikákat.

Elektroakusztikus bağlama 


Elektromos bağlama 


Hangmintákat a bejegyzés aljában csatolni fogok majd...

Elvetemültebb hangszerkészítők pedig csináltak már 2 nyakú saz-t is, a gitár világ ihletése nyomán...
Ezeket Bıra Bağlama-nak nevezték el, és általában a két oldal közti különbség vagy az, hogy a 2 nyak menzúrája más, vagy az egyik oldala piezo alapú, a másik pedig mágneses.

Bıra Bağlama



Bár gitárosoknak nagy fejtörést okozhat játszani rajta, mivel a bağlama hangolása logikátlannak tűnhet a megszokott kvart alapú hangoláshoz képest, de ettől függetlenül mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a hangszert, mivel gyönyörű és nem mindennapi hangja van, fejleszti a zenész képességeit, és emellett új utakat nyithat meg a zenei életében, akár a keleti zene felé való megnyílást vesszük lehetőségnek, vagy ha csak simán azt, hogy nagyon egyedi zenéket lehet írni itt Európában, ha abban valamelyik fajta Saz is szerepel... :)

Szóljon mellette az is, hogy már egészen baráti áron belehet őket szerezni, a kísérletezni vágyók-, vagy akár a leendő tanulók számára is. 

Az A.FOLK KFT jóvoltából már 60-000 és 99.000 Forint között már hozzájuthatunk valamennyiféle rövidnyakú saz-hoz.

Mindezek mellett ezek mind kézműves hangszerek. :) Lásd a lenti videóban...

De itt is igaz a mindenkori...

"Ki kell próbálni mindent, mert az a biztos!"
~ Sevik Erol Edmond

Saz típusok


Bağlama készítése



Hangminták:

Hagyományos


Elektroakusztikus


Elektromos:




2 megjegyzés:

  1. Ez nagyon tetszik! Nagyon remek írás, és izgalmas hangszer. Engem a kobozra emlékeztet.létezik gitár baglama? Mert ha nem, én biztos hogy készítek egyet kíváncsiságból.😁

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Üdv! :) Nálunk a Gitár Sarok manufaktúrában fog készülni olyan hangszer, ami a gitár és a bağlama ötvözéséből született. Lehetőleg még idén elkészülnek a mintadarabok, csak jelenleg 3 megrendelésünk is van, és értelemszerűen az az elsődleges. :) Minden esetre tervrajz alapján már most is rendelhető a hibrid bağlama.

      Részletek üzenetben, a hivatalos Facebook oldalon!

      https://www.facebook.com/pages/category/Local-Service/Git%C3%A1r-Sarok-h%C3%A1zi-m%C5%B1hely-351876961959726/

      Törlés