2019. június 17., hétfő

Kicsi a bors, de nagyot szól 1. rész, VOX MV 50


VOX MV 50, avagy a csoda erősítő... (mondta Erol)... :D

Elég régóta tervezem a sorozatot elkezdeni, de végül ma éreztem az ambíciót a leginkább, hogy végre belekezdjek. A "Kicsi a bors, de nagyot szól" című sorozatban mikro, illetve mini erősítőkkel fogunk foglalkozni, azokon belül is a (véleményem szerinti) legjobbakkal.

Mai alanyunk a VOX MV 50 lesz, ami önmagában nem csak egy erősítő típus, hanem mára egy önálló széria a VOX palettáján.


Mielőtt belevágnánk az erősítővel való megismerkedésbe, fontos leszögeznünk róla egy alapvető tényt, ami viszont maga után von egy hosszas alkatrész bemutatást.


A VOX MV 50 széria erősítői mind NuTube technológiával készült termékek!

A NuTube technológiáról itt olvashatsz bővebben.



És akkor most térjünk is a tárgyra... A VOX MV 50 sorozat lényegében hibrid erősítő fejekből álló flotta, azzal az újítással, hogy a NuTube fejlesztés lehetővé tette, hogy napvilágot lásson egy teljes értékű 50 wattos-, előfokcsöves erősítő, ami akkora, hogy akár a zsebünkben is elfér, vagy a hátizsákunkban, 2 kábellel, ha próbára megyünk, és mindössze 19 Volt feszültségű egyenárammal üzemel. 

És hogy mi a pláne benne? Az, hogy egy nagyon jó hangú erősítőt, igazán alacsony áron kaphatunk meg, ugyanis a bolti ára átlagosan 75.000 Ft, használtan pedig 50.000-ért látni az MV 50-eket.

Hangzásuk típusonként változik (hangminták a bejegyzés végén), minden modell 1 csatornás, 3 potméterrel, melyek a hangerő, a hangszín, és a túlvezérlés (gain). Előfokukban egy KORG NuTube elektroncső dolgozik, a végfokukban pedig egy D osztályú tranzisztoros végfok, mely meglehetősen élethűen szimulálja a csöves végfokok dinamikáját, persze ez még mindig csak lemodellezés... ennek ellenére nagyon élvezhető játékot nyújt, nem utolsó sorban pedig igen jó minőségű hangot! 

Effekt hurok sajnos nem jutott a kompakt méret miatt, viszont akad itt jó pár dolog, amivel megpróbált minket kiengesztelni a VOX...

Ilyen például a kapcsolható impedancia:

4 Ohm - 50 Watt
8 Ohm - 25 Watt
16 Ohm - 12,5 Watt



Emellett kapunk VU métert, hogy láthassuk, mennyire van igénybe véve az erősítőnk, egy 2 állású EQ kapcsolót is, ami a magas-mély arányokat változtatja, hogy kis ládán is ugyan olyan jól megtudjunk szólalni vele, mint egy nagyon. Továbbá van ezek mellett ECO kapcsoló is, mely azt a célt szolgálja, hogy amennyiben az erősítő negyed órán át nem kap jelet a gitártól, kikapcsolja önmagát. Végül pedig van egy vonal szintű kimenetünk is, amit fülhallgató kimenetként is tudunk használni. Egy bizonyos típuson pedig még feszültségosztó is található, 3 állással, melyek a teljes, az 1/10, és az 1/100...


És akkor most lássuk a típusokat...


Eleinte, mikor a VOX piacra dobta az MV 50 szériát, még csak 3 modellel büszkélkedhetett az erősítő sorozat, ezek voltak a Clean, az AC és a Rock


-

Clean


A Clean egy igen meleg hangzású, kristálytiszta csöves hangú fej, a fent említett feszültségosztó ebben a típusban található meg.

-

AC

A mindenki által ismert és szeretett (gondolom én) VOX AC 30, NuTube-os kompakt verziója.


-

Rock

Egy igen karakteres, jó szövetű rock hangzás, már-már metal-ra hajazó keménységgel ( bár azért véleményem szerint elbír egy kis boost-ot egy overdrive-al ha metálkodni akar vele valaki... :D )


-

Egy évvel később pedig kijött 2 újabb modell, a Boutique és a High Gain. A nevük alapján, szerintem nincs mit elmondani róluk bővebben, az elnevezésük magáért beszél... :D 

Boutique


High Gain


Nekem személy szerint a Rock van meg belőlük itthon, és meglehetősen elégedett vagyok vele. Mint említettem, egy kis boost nem árt neki, hogy metal-hoz lehessen használni, de ez legyen a legkisebb baja... :) 

Mindenkinek csak ajánlani tudom az MV 50 sorozatot, próbáljátok ki mindet! :) 


Hangminták:

Clean, Rock, AC


Boutique


High Gain




Csodacső - avagy a NuTube-ról röviden


Egyetlen szó... csodacső... a NuTube lenne a legnagyobb találmány az atomenergia felfedezése óta..? Most kiderítjük! :D


Mindenek előtt kezdjünk egy rövid nosztalgiával, hogy képbe jönnünk a történetet illetően.


Anno 2016-17 környékén két japán cég, a sokak által ismert KORG és a zenész körben kevésbé ismert Noritake Itron (a vákuum fluoreszcens kijelzők kifejlesztője) ötvözte erőit, és kifejlesztettek egy teljesen új elképzelésekre alapuló elektroncsövet. De hogy mire is volt ez jó?


Az új cső teljesen más tulajdonságokkal rendelkezik mint az elődei:

- lapos forma
- kis méret (a régi méret 30%-a)
- kis hőkibocsájtás
- foglalat nélküli beszerelhetőség
- hosszú élettartam (30.000 munkaóra!)
- kis energiafogyasztás


Viszont mindezen különbségek mellett megmaradt az igazi csöves hangzás!


Méret


Könnyű beszerelhetőség


Egyszóval a NuTube fantasztikus, sokoldalú, elpusztíthatatlan és még költséghatékony is... :D Mára már nem újdonság, csak annak aki még nem hallott róla... készült már belőle csöves pedál, hibrid erősítő... aki megvette a liszencet, az szabadon alkothat belőle bármit... :)

Röviden ennyit a NuTube-ről, az eddigi felhasználásait pedig szépen lassan szintén bemutatom. :)